З історії комп’ютерів

Передмова

(до нарисів “Перші на шляху до комп’ютера”)

У багатьох виданнях, присвячених комп’ютерним технологіям, наводиться крилатий вислів одного із засновників корпорації Intel, Гордона Мура:

“Якби автомобілебудування розвивалось такими самими темпами, як і напівпровідникова галузь, то сьогодні на одному галоні (4 л.) бензину водій “Роллс-Ройса ” зміг би проїхати 500 тис. миль”.

І в декого може скластися враження, що комп’ютерна галузь надто легко, сама по собі розвивалася – невимушено і просто, без усяких зусиль. Однак, це не так. Шлях до комп’ютера так само довгий, важкий і тернистий, як і шлях до автомобіля і літака, атомного реактора і космічного корабля та до інших винаходів на незвіданих творчих дорогах. І цими дорогами людство блукало сотні тисяч років одиноко, у повній темряві, щоб лише близько 14 тис. років тому приручити вовка і в його істоті знайти собі першого помічника і друга; і близько 5 тис. років тому – створити першу систему чисел (Єгипет і Вавілон), розплавити перші метали, додуматись до колеса і виготовити візок, приручити ще одного вірного помічника, коня, і сісти на нього…

Отже, понад мільйон років поспіль ми, дикі й німі, пересувались на своїх двох, і лише 5 тисяч років їздили на візку та рахували на пальцях, зарубками, паличками чи камінцями. Довго ми були дикими, чекаючи від бога просвітлення й милості.

Та все ж вистояли, щоб діждатись Декарта, Паскаля й Ньютона, пізніше – Уатта, Вольта й Фултона, і зовсім недавно – Даймлера з Бенцом, братів Райт та Сікорського з Олегом Антоновим…

Завдяки відкриттям і винаходам учених 17-го й 18-го віків, лише у двадцятому столітті людство з коня і візка пересіло на потяг, авто й літак.

Так само рахунки на пальцях колишні умільці замінили рахівницею десь півтори тисячі років тому. Пізніше Паскаль, Лейбніц і Однер створили перші калькулятори, а Бебідж, Голлеріт і Буш провістили світ про перші рахункові машини.

А справжні перші комп’ютери у надзвичайно важких трудах створили … про все це йтиметься у нарисах.

Докладніше


Перший на шляху до комп’ютера

Рівно за 300 років до появи першого релейного комп’ютера Конрада Цузе “Z-3” значний крок людства в напрямку до автоматизації обчислень зробив видатний французький математик, фізик, філософ, письменник Блез Паскаль.

1641 року він сформулював концепцію механічного калькулятора і розпочав побудову дослідних зразків механічних обчислювальних пристроїв.

Перший калькулятор

/Files/images/golovna/publkats/Paskalevo_koleso.pngПаскалево колесоБлезу Паскалю виповнилось лише 19 років, коли він приступив до реалізації власної концепції калькулятора. Упродовж трьох років життя він сконструював і побудував понад 50 моделей калькуляторів, у тому числі і вдосконалену модель механічного калькулятора, названого складально-віднімальною машиною або “Паскалевим колесом”. Демонстрація робочої моделі механічного калькулятора відбулася в 1645 році і здивувала середньовічну Європу красою і точністю своїх механізмів.

Механізми складально-віднімальної машини геометрично орієнтовані один до одного і розміщені в корпусі. Корпус містив набір валів, з’єднаних зубчатими колесами. Найскладнішим механізмом з’єднання був пристрій переносу десятків, у якому повний оберт першого зубчатого колеса зміщував колесо сусіднього старшого розряду з такими ж поділками і цифрами на один сектор – одну десяту повного оберту.

Таке зміщення забезпечувалось тим, що в машині кожному десятковому розряду відповідало коліщатко, дуга якого була поділена на 10 секторів, із нанесеними на кожний сектор цифрами від 0 до 9. Один повний оберт першого колеса послідовно показував у віконці десять цифр від 0 до 9 і спеціальним зубцем повертав зчеплене з ним сусіднє друге колесо на одну десяту оберту, імітуючи перенос одиниці у старший розряд шуканого числа. З другим зубчатим колесом так само з’єднувалось третє колесо, виконуючи функції, аналогічні попереднім зубчатим з’єднанням. Зубчатих з’єднань у корпусі вбудовувалось стільки, на скільки розрядів чисел планувалось виконання операцій у машині. Машина виконувала лише операції складання, віднімання і обчислення загальних сум.

Докладніше


Архітектори перших ПК (РС)

Персональні комп’ютери ПК (РС)

Перші комп’ютери (мейнфрейми, супер-ЕОМ, міні-ЕОМ) дещо відлякували широке коло користувачів своєрідною експлуатаційною складністю, габаритами, ціною, утаємниченою програмовною спеціалізацією і для багатьох людей були незрозумілими, загадковими. Тому комп’ютерні архітектори вже після впровадження, випробування й застосування перших поколінь своїх творінь відчували потребу створити оригінальну обчислювальну машину – малу, просту, зручну, настільну, портативну, дешеву, персональну. Ці мрії навіть втілились у комп’ютерну термінологію. Визначення персональний комп’ютер (персональна ЕОМ) з’явилось ще до створення такої ЕОМ.

ПЕОМ – ЦЕ НАСТІЛЬНА АБО ПОРТАТИВНА, ВИСОКОПРОДУКТИВНА ОБЧИСЛЮВАЛЬНА СИСТЕМА З РОЗВИНЕНИМИ МАЛОГАБАРИТНИМИ ПЕРИФЕРІЙНИМИ ПРИСТРОЯМИ ТА ПРОГРАМНИМ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯМ ВИСОКОГО РІВНЯ, ЩО ДОЗВОЛЯЄ КОРИСТУВАЧЕВІ ЗДІЙСНЮВАТИ РОБОТУ В ДІАЛОГОВОМУ РЕЖИМІ.

/Files/images/golovna/publkats/PC.jpgПроте вирішення проблеми настільної ЕОМ гальмувала громіздка і складна елементна база апаратної частини двійкової логіки, яка застосовувалась у розробці перших поколінь ЕОМ. Рівно тридцять чотири роки після створення першого комп’ютера вчені всього світу невтомно працювали над удосконаленням, здешевленням, доступністю, мініатюризацією найпростіших елементів комп’ютерної логіки, про що описано в попередніх нарисах. Однак проблему настільної ЕОМ вирішили не корифеї обчислювальної математики й техніки, а екс-студент 3 курсу університету, “фанат” комп’ютерних залів і математичних обчислень, Стів Возняк, і його молодший друг, екс-студент 1-го курсу коледжу, Стів Джобс, і вирішили блискуче в 1976 році. Хоча до створення ПК впритул наблизились американські інженери Гарі Кілдалл – 1974 р., котрий на базі мікрокомп’ютера Intellecс-8 із МП 8080, дисковода, клавіатури, монітора і відповідного контролера розробив діючу модель обчислювальної системи, схожу на майбутній персональний комп’ютер з ОС і мовою програмування PL/M для застосування у створенні систем програмного забезпечення процесорів, редакторів, асемблерів, і Ед Робертс зі своїм ПК Altair 8800, 1975 р.

Докладніше